4 TOP trendy reprodukční medicíny

Technologický pokrok zastavit nelze, důsledky jsou však často poněkud kontroverzní, a to dokonce i v oblasti medicíny. Pojďme se seznámit s těmi, které se ve specializovaných ordinacích řeší v poslední době stále častěji.

V oblasti reprodukční a intimní medicíny je nyní stále diskutovanější možnost umělého oplodnění pro ženy bez partnera, bezsklapelová vazektomie, tzv. social freezing neboli zmrazení pohlavních buněk a dokonce i intimní gynekologické plastiky. Co tyto termíny znamenají?

Social freezing - jistota budoucího založení rodiny

Stále více párů řeší neplodnost a často je nutná právě pomoc metod umělého oplodnění, aby se tito lidé dočkali potomků. Především novodobý trend oddalování rodičovství za účelem budování kariéry nemá na schopnost počít dítě pozitivní vliv. Lidé se rozhodují zakládat rodinu až mezi třiceti až čtyřiceti lety věku a i to je důvodem, proč dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů. Neplodnost však může být také důsledkem úrazu nebo vážného onemocnění, což je něco, co do budoucna sami neovlivníme. Právě proto je tu metoda social freezing - neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Preventivní zmražení spermií či vajíček pro použití v budoucnu je ideální pro muže a ženy ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk je možné i dlouhodobě a i v případě úrazu či nemoci, jejímž důsledkem je právě neplodnost, pak mají lidé jistotu, že jednou budou moci založit rodinu. Díky social freezingu je tak možné odložit početí na nejvhodnější dobu. Stále však jde o poněkud kontroverzní metodu a názory na ni se různí.

Znáte pojem sekundární neplodnost?

Umělé oplodnění pro svobodné či homosexuální ženy

Česká legislativa dnes umožňuje umělé oplodnění pouze vdaným ženám či ženám žijícím v partnerství s mužem. Povolení umělého oplodnění pouze heterosexuálním párům je však dle odpůrkyň této legislativy formalitou, neboť pokud pár nemusí být sezdaný, jsou všechny argumenty o ochraně tradiční rodiny či zájmu dítěte více než pochybné. Lze ji navíc docela snadno obejít. Kliniky podle nich obvykle nepátrají po skutečném vztahu páru, ani po jeho stabilitě či po tom, zda se opravdu jedná o pár. Jinde ve světě navíc mohou tuto možnost využít i ženy svobodné či homosexuálně orientované. V takovém případě je třeba odjet do zahraničí, nejlépe však prostřednictvím specializovaného zdravotnického zařízení.

Kdy a proč zmizela sexualita ze seznamu nemocí?

Laserové vaginální zákroky - cesta k lepšímu sexu v pozdějším věku

Sex ve zralém věku poté, co jsou rodičovské povinnosti už minulost, není v dnešní společnosti žádné tabu. U žen se však často objevují problémy s pevností a pružností pánevního dna, což je právě důsledkem porodů, a které mohou mít negativní vliv i na sexuální uspokojení. Úplnou novinkou, která může pomoci, je laserový zákrok - rychlý, bezbolestný, bezpečný a nevyžadující téměř žádnou dobu na rekonvalescenci. Používá se například k zúžení poševního vchodu a vagíny, ke zlepšení její celkové elasticity. Dále je velmi vhodnou léčebnou metodou k odstranění stresové inkontinence, kvasinkových zánětů či stavu, který se nazývá pokles dělohy.

Bezskalpelová vazektomie - šetrná sterilizace pro muže

Pokud je pro muže už zcela uzavřené téma dalších potomků, a přitom se necítí tolik stár na to, aby mohl ještě normálně a plnohodnotně žít sexuálním životem, je tu možnost tzv. vazektomie, která odstraní riziko nechtěného oplodnění. Při klasické vazektomii je šourek rozříznut skalpelem, daleko šetrnější a méně bolestivou metodou je však tzv. bezskalpelová vazektomie. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení vůbec vidět. V zahraničí je vazektomie jako forma antikoncepce velmi rozšířená a podstupuje ji až 18 % mužské populace. V ČR je tato metoda zatím využívána daleko méně, jde zhruba o stovky mužů. Kliniky zabývající se projektem Vazektomie bez skalpelu provádí v současnosti cca 30 zákroků měsíčně.

Zdroj: Wikipedie.cz, Lesbickykoutek.cz, klinika ISCARE, Spermbank International, GynCentrum, Andrologická klinika

Foto: Pixabay.com

4 TOP trendy reprodukční medicíny patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Jak otěhotnět

  • Veronika 23.05.2011 21:05 Nevolnosti v těhotenství

    dobry den mi bychom potrebovali vedet jak mame zkusit abych otehotnela .Uznas to stve kdyz si…

  • Anabel 14.07.2013 14:07 Nevolnosti v těhotenství

    Ahoj, jmenuji se Anabel a připojuji se. Jsem v 7tt a už 2 nebo 3 týdny je mi dost zle. Celý den, i…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku