Neplodnost - dárcovství vajíček a spermií jako řešení

Problém s neplodností řeší v dnešní době stále více párů, stále více jich také využívá možnosti počít dítě z darovaných vajíček nebo spermií. Jak využít této možnosti na cestě k vytouženému těhotenství? A jak se stát dárcem spermií či dárkyní vajíček?

Darování vajíček i spermií je v České republice legální, bezpečné a zcela dobrovolné. Je založeno na anonymitě mezi dárcem a příjemcem, ale také mezi dárcem a dítětem, které se z takto darovaných pohlavních buněk narodí.

Kdy je léčebným řešením dárce spermatu?

Darované sperma potřebují páry, u nichž je problémem ve snaze o početí právě nekvalitní vlastní sperma partnera, při vrozené nebo jinak získané poruše tvorby spermií, v důsledku genetické zátěže či onkologické léčby.

Podmínkami k darování spermií jsou tato kritéria

 • věk 18 - 34 let
 • dobrý zdravotní stav
 • středoškolské vzdělání
 • nulový výskyt psychiatrických či genetických poruch v rodině dárce

Kdy je léčebným řešením dárkyně vajíček?

U žen, které nemají správně či zcela vyvinuté vaječníky, jejich vajíčka jsou nekvalitní nebo se nevyvíjejí vůbec, a které trpí závažnou genetickou poruchou, bývá řešením dárkyně vajíček. K tomuto řešení se přistupuje také v případě, podstoupila-li žena chemoterapii, nebo pokud trpí tzv. předčasným ovariálním selháním. Pro potenciální dárkyně vajíček jsou stanovena velmi podobná kritéria jako pro dárce spermií.

Co odhalí předběžná vyšetření dárců spermií či vajíček?

Z vyšetření, které podstoupí budoucí dárce i dárkyně, je možné dozvědět se užitečné informace o vlastním zdravotním stavu.

 • muži zjistí, jak jsou na tom s vlastní plodností
 • dozvíte se, zda netrpíte genetickou poruchou
 • zjistíte, netrpíte-li pohlavní chorobou
 • ženy zjistí důležité informace o svém reprodukčním zdraví
 • zjistíte svou krevní skupinu

Jak pomoci neplodným párům

Na příslušných webových stránkách je možné zaregistrovat se jako dobrovolný dárce spermií či jako dárkyně vajíček, a to pomocí online formuláře. Poté vás bude kontaktovat klinika, která s vámi domluví přesné termíny vyšetření a odběrů. Není možné, aby dárci získali za darování finanční odměnu. Jsou jim však proplaceny náklady s darováním spojené.

Také u příjemců může celý proces začít odesláním krátkého dotazníku na webových stránkách kliniky, pokračuje spoustou informací a vyšetření a může skončit tím, po čem nejvíc toužíte - otěhotněním.

Foto: Pixabay.com

Neplodnost - dárcovství vajíček a spermií jako řešení patří do témat
 • sedmula 23.09.2014 16:18:06

  nevěděla jsem, že dárkyně vajíček má náklady spojené s "darováním" ve výši 25 000,-...tolik totiž platí "dárkyním" centra asist.reprodukce


Adresář

Diskuze na téma Jak otěhotnět

 • Veronika 23.05.2011 21:05 Nevolnosti v těhotenství

  dobry den mi bychom potrebovali vedet jak mame zkusit abych otehotnela .Uznas to stve kdyz si…

 • Anabel 14.07.2013 14:07 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj, jmenuji se Anabel a připojuji se. Jsem v 7tt a už 2 nebo 3 týdny je mi dost zle. Celý den, i…

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku