Neplodnost - dárcovství vajíček a spermií jako řešení

Problém s neplodností řeší v dnešní době stále více párů, stále více jich také využívá možnosti počít dítě z darovaných vajíček nebo spermií. Jak využít této možnosti na cestě k vytouženému těhotenství? A jak se stát dárcem spermií či dárkyní vajíček?

Darování vajíček i spermií je v České republice legální, bezpečné a zcela dobrovolné. Je založeno na anonymitě mezi dárcem a příjemcem, ale také mezi dárcem a dítětem, které se z takto darovaných pohlavních buněk narodí.

Kdy je léčebným řešením dárce spermatu?

Darované sperma potřebují páry, u nichž je problémem ve snaze o početí právě nekvalitní vlastní sperma partnera, při vrozené nebo jinak získané poruše tvorby spermií, v důsledku genetické zátěže či onkologické léčby.

Podmínkami k darování spermií jsou tato kritéria

 • věk 18 - 34 let
 • dobrý zdravotní stav
 • středoškolské vzdělání
 • nulový výskyt psychiatrických či genetických poruch v rodině dárce

Kdy je léčebným řešením dárkyně vajíček?

U žen, které nemají správně či zcela vyvinuté vaječníky, jejich vajíčka jsou nekvalitní nebo se nevyvíjejí vůbec, a které trpí závažnou genetickou poruchou, bývá řešením dárkyně vajíček. K tomuto řešení se přistupuje také v případě, podstoupila-li žena chemoterapii, nebo pokud trpí tzv. předčasným ovariálním selháním. Pro potenciální dárkyně vajíček jsou stanovena velmi podobná kritéria jako pro dárce spermií.

Co odhalí předběžná vyšetření dárců spermií či vajíček?

Z vyšetření, které podstoupí budoucí dárce i dárkyně, je možné dozvědět se užitečné informace o vlastním zdravotním stavu.

 • muži zjistí, jak jsou na tom s vlastní plodností
 • dozvíte se, zda netrpíte genetickou poruchou
 • zjistíte, netrpíte-li pohlavní chorobou
 • ženy zjistí důležité informace o svém reprodukčním zdraví
 • zjistíte svou krevní skupinu

Jak pomoci neplodným párům

Na příslušných webových stránkách je možné zaregistrovat se jako dobrovolný dárce spermií či jako dárkyně vajíček, a to pomocí online formuláře. Poté vás bude kontaktovat klinika, která s vámi domluví přesné termíny vyšetření a odběrů. Není možné, aby dárci získali za darování finanční odměnu. Jsou jim však proplaceny náklady s darováním spojené.

Také u příjemců může celý proces začít odesláním krátkého dotazníku na webových stránkách kliniky, pokračuje spoustou informací a vyšetření a může skončit tím, po čem nejvíc toužíte - otěhotněním.

Foto: Pixabay.com

Neplodnost - dárcovství vajíček a spermií jako řešení patří do témat
 • sedmula 23.09.2014 16:18:06

  nevěděla jsem, že dárkyně vajíček má náklady spojené s "darováním" ve výši 25 000,-...tolik totiž platí "dárkyním" centra asist.reprodukce


Adresář

Diskuze na téma Jak otěhotnět

 • Veronika 23.05.2011 21:05 Nevolnosti v těhotenství

  dobry den mi bychom potrebovali vedet jak mame zkusit abych otehotnela .Uznas to stve kdyz si…

 • Anabel 14.07.2013 14:07 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj, jmenuji se Anabel a připojuji se. Jsem v 7tt a už 2 nebo 3 týdny je mi dost zle. Celý den, i…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku